Poszukiwania porady prawnej zwykle rozpoczynamy od weryfikacji kosztów. Nic dziwnego — w opinii publicznej często panuje przekonanie, że porada prawna musi być droga. Nie zawsze jednak jest to prawda.

Ile kosztuje porada prawna w 2023 roku?

Pierwsza wizyta w kancelarii prawnej może wynieść w granicach +/- 300 zł. Trzeba jednak dodać, że sprawa sprawie nie jest równa. Powinniśmy również wiedzieć, że każda sprawa będzie wymagać innych czynności ze strony adwokata, dlatego też nie ma sztywno określonych stawek za dokonanie określonej czynności procesowej czy porady prawnej. Zwykle ostateczna wycena wynajęcia adwokata podawana jest po otrzymaniu wszystkich informacji od Klienta bądź po uzyskaniu dostępu do akt sprawy i ich przeanalizowaniu.

Koszty usług prawnych zawsze będą dla nas dodatkowym wydatkiem. Jednak to, co jest najważniejsze to fakt, że płacimy za gwarancję poprowadzenia naszej sprawy zgodnie z prawem. Zwykle najtańsza u prawnika jest jednorazowa porada prawna, natomiast wyższym wydatkiem będzie sporządzenie pisma przez prawnika, choć tutaj też wszystko zależy od jego rodzaju, stopnia zaawansowania danej sprawy oraz dodatkowych ustaleń poczynionych na spotkaniu. Możemy obecnie przyjąć, że średnio koszt porady prawnej waha się w granicach 300-500 zł.

Ile kosztuje napisanie pisma przez prawnika?

Pisma procesowe wymagają specjalistycznej wiedzy, a błąd czy niedopowiedzenie w treści może zadecydować o tym, że sprawa nie potoczy się tak, jak byśmy tego chcieli. Dlatego warto zlecić napisanie pisma prawnikowi, który dysponując odpowiednią wiedzą, wskaże nam, na co warto zwrócić uwagę, pisząc pismo sądowe. Dobry prawnik rozwieje nasze wątpliwości i pomoże nam sformułować potrzebny wniosek. Prawnicy mają swoje określone stawki, ale możemy przyjąć, że koszt napisania samego pisma przez prawnika to około 1000 zł. W prostych sprawach ten koszt może być zaś kilkukrotnie niższy.

Jakie są koszty rozwodu w 2023 roku?

Według danych z ponad 40 Sądów Okręgowych, w pierwszym kwartale br. zarejestrowano blisko 19,9 tys. pozwów rozwodowych, czyli niemal tyle samo, co rok wcześniej. Nie dziwi więc to, że klienci często pytają o koszty rozwodu. Prowadzenie sprawy rozwodowej to powszechne zadanie kancelarii prawnej. Bywa też tak, że sąd oprócz rozstrzygnięcia sporu rozwodowego musi ustalić, w jakim zakresie rodzice będą sprawowali opiekę nad dziećmi ( np. jeden tydzień dziecko będzie u mamy a drugiego u ojca), kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie dziecka i w jakim okresie itd.

Na przykładowe koszty rozwodu mogą składać się:

  • opłata sądowa: 600 zł
  • opinia biegłych sądowych: ok. 700 – 2.500 zł
  • ewentualna mediacja: ok. 250 – 1.000 zł (w zależności od ilości spotkań z mediatorem)
  • ewentualny wywiad kuratora rodzinnego: ok. 70 – 100 zł
  • honorarium prawnika: od ok. 2.000 zł wzwyż
  • dodatkowe koszty w przypadku alimentów zależne od ich wysokości
  • opinia OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych specjalistów): ok. 800 – 2.000 zł (chyba że Klient jest zwolniony od kosztów sądów w całości lub części)

Podsumowując, aby skutecznie wejść na drogę sądową i szybko uzyskać oczekiwany przez nas efekt, niejednokrotnie sprawę musimy powierzyć profesjonalistom. Adwokaci posiadają ogrom wiedzy i doświadczenia, aby nam pomóc. Koszt prowadzenia sprawy przed sądem jest zatem zależny od wartości przedmiotu sporu i wzrasta wraz z kolejnymi etapami postępowania. Bardziej skomplikowane sprawy na pewno będą wymagały większego wkładu finansowego i na to warto się wcześniej przygotować.